زندگینامه

دوران کودکی و نوجوانی

علی طیب نیا در سال 1339 در یک خانواده متوسط و مذهبی در اصفهان به دنیا آمد. وی در دوران نوجوانی و جوانی به سبب آنکه در خانواده‌ای متدین و مذهبی رشد یافته بود، جذب فعالیت‌های فرهنگی و قرآنی می‌شود و مسولیت تشکیل گروه‌های منسجم فرهنگی را درارتباط با انجمن‌های اسلامی اصفهان در مساجد برعهده می‌گیرد وخود مسولیت ساماندهی انجمن اسلامی جوانان را در مسجدالمهدی مرداویج اصفهان عهده دار می‌شود. وی سپس باحضور در دانشگاه تهران درکنار فعالیت‌های علمی به امور فرهنگی و مذهبی دانشجویی نیز می‌پردازد و نشریه داخلی جوان مسلمان را در دانشگاه تهران و با همکاری دانشجویان خوش فکر دیگر منتشر می‌کند.

کودکی و نوجوانی

تحصیلات

تحصیلات

به دلیل هوش بالا، تحصیلات را با موفقیت قابل توجه طی کرد و در سال 1357 با توصیه مرحوم شهید بهشتی به ایشان مبنی بر لزوم تحصیل در رشته اقتصاد با آنکه در دبیرستان رشته ریاضی فیریک خوانده بود، اما با کسب رتبه 16 در کنکور آن سال در دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران قبول شد و با توجه به تعطیلی دانشگاه در ایام انقلاب و بعد نیز انقلاب فرهنگی در سال 1364 با کسب رتبه اول دوره لیسانس را به پایان رساند و بلافاصله در کنکور فوق لیسانس همان سال شرکت و حائز رتبه اول شد. در سال 1376 برای شرکت در دوره دکترا اقدام و با کسب رتبه اول وارد دوره دکترای اقتصاد دانشگاه تهران شد. وی پایان نامه دوره دکترا را در دانشگاه لندن و در ارتباط با بررسی مساله تورم در ایران طی کرد. وی در هر سه مقطع کارشناسی، ارشد و دکتری رتبه اول را کسب کرده است.

اشراف بر تصمیمات اقتصادی

طیب نیا از سال 1373 تا سال 1384 به طور پیوسته به عنوان دبیر و نیز مشاور کمیسیون اقتصادی دولت در دولت های آقایان هاشمی و خاتمی فعالیت کرد و در واقع کلیه مصوبات اقتصادی دولت های مذکور با ممارست و دیدگاه ها و نظارت کارشناسی او و تیمی که در دبیرخانه و تحت نظارت او کار می کردند تهیه و تصویب و ابلاغ می شد. کار بلندمدت در کمیسیون اقتصادی دولت او را با مسایل دولت ها و مشکلات کلان اقتصادی کشور آشناتر کرد و در واقع آموزه های آکادمیک و دانشگاهی او را کامل تر کرده و ظرفیت های بالای کارشناسی و علمی او را غنی تر کرد. این تجربیات او را برای مسئولیت های همزمانی که در دوران تصدی دبیری کمیسیون اقتصادی دولت داشت آماده تر نمود. بدین ترتیب طیب نیا 12 سال بر تمام تصمیمات اقتصادی دولت اشراف داشت و زیر و بم اقتصاد ایران را درک کرد.

اشراف بر تصمیمات

نظم و کارایی

نظم و کارایی

حضور موفق ایشان به عنوان دبیر و نیز مشاور کمیسیون اقتصادی دولت در دولت های آقایان هاشمی و خاتمی در اذهان خاطره ای خوشایند به جای گذاشته است. به نقل از یکی از وزرای اسبق امور اقتصادی و دارایی و رییس وقت کمیسیون اقتصاد دولت : "کمیسیون اقتصاد دولت در دورانی که ایشان دبیر آن بودند یکی از منظم ترین و کارآترین دوران خود را در کارنامه اش داشت."

دغدغه معیشت مردم

همزمان وی در سال 1376 به عنوان معاون طرح و بررسی (امور اقتصادی) معاون وقت رییس جمهور در امور اجرایی کار خود را آغاز کرد و کلیه مسئولیت های اقتصادی معاون اجرایی رییس جمهور را در آن دوران بر عهده گرفت، یکی از مهمترین این مسئولیت ها دبیری ستاد تنظیم بازار به عنوان یکی از ارکان تصمیم گیری در حوزه اقتصادی بود که در خصوص تامین مایحتاج و کالاهای اساسی و مصرف روزمره مردم و نیز تامین مایحتاج واحدهایی که کالاها و مواد غذایی مورد مصرف روزانه مردم را تولید می کردند فعالیت می کرد، مراقبت از عدم تاثیر سوء و ناگوار تورم بر معیشت روزانه مردم و پیشگیری از افزایش قیمت مایحتاج روزانه مردم در آن دوران یکی از موفقیت های دولت های آن دوران بود که در ستاد تنظیم بازار مورد تصمیم گیری قرار می گرفت. فعالیت های علی طیب نیا در آن دوران موجب شد که علیرغم وجود تورم در جامعه، قیمت کالاها و مواد مصرفی و اساسی مردم و نیز کالاهای اساسی مورد نیاز کارخانجات تحت تاثیر تورم قرار نگرفته و تحت کنترل و مدیریت شده باقی بماند. وی نقشی موثر در توفیق دولت هفتم و هشتم در مهار تورم داشت.

دغدغه معیشت

کلان نگری

کلان نگری

در دوره دوم ریاست جمهوری جناب آقای خاتمی و حذف مسئولیت معاونت رییس جمهور در امور اجرایی، علی طیب نیا به عنوان معاون هماهنگی امور اقتصادی و فنی معاون اول رییس جمهور به کار خود در نهاد ریاست جمهوری ادامه داد و در سطح وسیع تری به ارایه خدمت پرداخت، کمک به حل مشکلات واحدهای تولیدی و تلاش در جهت تصمیم سازی برای حل مشکلات کلان اقتصادی کشور و نیز ایجاد هماهنگی در میان دستگاه های اقتصادی دولت از مهم ترین زمینه های فعالیت او در این دوران بود. وی همزمان در این دوران به دلیل گسترش احتمال زلزله و آثار روانی پخش شایعات با اساس و بی اساس در این دوران به منظور ایجاد هماهنگی در میان واحدهای مسئول، مسئولیت ستاد مدیریت بحران کشور را بر عهده گرفت. در سال 1384 او به عنوان معاون امور اقتصادی سازمان مدیریت و برنامه ریزی (سازمان برنامه و بودجه) بر مسئولیت اقتصادی در نهاد مدیریت کلان کشور تکیه زد و تهیه بودجه های کل کشور در سال های 1385 و 1386 با مسئولیت نظارت او انجام پذیرفت.

تدبیر و دوراندیشی

همزمان در این دوران، دبیری هیات امنای حساب ذخیره ارزی را بر عهده گرفت، مسئولیت نهاد یاد شده به عنوان مهمترین نهادی که بخشی از درآمدهای حاصل از فروش نفت را در جهت سرمایه گذاری بخش خصوصی در کشور مدیریت می کرد بر عهده علی طیب نیا قرار گرفت، وابستگی کشور به درآمدهای نفتی و آثار مخرب آن در طول سالیان دراز موجب شد که بخش خصوصی در کشور ناتوان و ضعیف باقی مانده و امکان رشد در دولت وابسته به نفت از بخش خصوصی گرفته شود، تجربیات موجود در سایر کشورهای دارای منابع طبیعی و معادن نشان می دهد عدم مدیریت صحیح این درآمدها منجر به مشکلاتی زیادی در کشورهای مربوطه می شود که به بیماری هلندی معرف است، مهمترین پیامدهای بیماری هلندی ضعیف، کوچک و ناتوان ماندن بخش های تولیدی و صادراتی و قوی شدن بخش های وارداتی و پیدایش آثار سوء اقتصادی مانند بروز تورم، تغییر ساختار تولید به نفع ورادات و زیان صادرات و افزایش نرخ بیکاری... است. مهمترین دستاوردهای حساب ذخیره ارزی در آن دوران، کاهش آثار سوء این رویکرد به خرج کردن درآمدهای نفت و استفاده از آن برای افزایش قدرت و توان بخش خصوصی بوده است. ایجاد حساب ذخیره ارزی که در برنامه سوم شکل گرفت و فعالیت آن در برنامه چهارم نیز ادامه یافت یکی از مهمترین دستاوردهای اقتصادی دولت های وقت بوده است.

تدبیر و دوراندیشی

عملگرایی

عملگرایی

علی طیب نیا طی دو سال 1384 و 1385 نماینده رییس جمهور در شورای پول و اعتبار نیز بوده است، شورای مذکور مهمترین نهاد تصمیم گیری در خصوص مسایل مرتبط با فعالیت های بانک مرکزی، تعیین حوزه های فعالیت بانک ها، تعیین نرخ های سود بانکی و ... است. در همین زمان ایشان به عنوان معاون امور اقتصادی سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور به همراه رییس سازمان، عضو شورای اقتصاد کشور نیز بود، این شورا مهمترین نهاد تصمیم گیری در مسایل کلان اقتصادی کشور، سرمایه گذاری های بزرگ مانند سرمایه گذاری در فازهای پارس جنوبی و محور تهیه برنامه های پنجساله و بودجه های سالانه و ... بود.

آگاهی و تجربه

مجموع این تجربیات کلان و مهم در امور اجرایی کشور در کنار عضویت در هیات علمی دانشگاه تهران به ایشان ظرفیتی ممتاز عطا کرده است. بهره گیری همه دولت های بعد از انقلاب از ظرفیت و دانش وی، نشانه ای است بر شخصیت برجسته و مستقل وی. طیب نیا از معدود افرادی است که می توان به آنان گفت: مدیری اقتصاددان و اقتصاددانی مدیر. بواسطه این تجربیات و سوابق درخشان بود که علی طیب نیا در سال 1392 با کسب ۲۷۴ رأی از مجموع ۲۸۴ رأی مأخوذه، عنوان کسب بالاترین رأی اعتماد به وزرا را در تاریخ جمهوری اسلامی ایران را به خود اختصاص داد.

آگاهی و تجربه

امید و آرزو

امید و آرزو

علی طیب نیا امیدوار است به عنوان وزیر امور اقتصادی و دارایی دولت تدبیر و امید و با استفاده از تخصص، دانش و تجربیات اجرایی خود بتواند به نحو احسن به اعتماد مردم شریف ایران پاسخ داده و در حد توان دین خود را به مردم کشورش ادا کند.