مصاحبه ها

٢١ مرداد ١٣٩٦

سخنرانی طیب‌نیا وزیر امور اقتصادی و دارایی در مراسم افتتاح موزه بانک ملی ایران

سخنرانی طیب‌نیا وزیر امور اقتصادی و دارایی در مراسم افتتاح موزه بانک ملی ایران

بسم الله الرحمن الرحیم الحمدالله رب العالمین و العاقبه للمتقین

خدمت همه حضار محترم سلام عرض می‌کنم و برای همه شما عزیزان آرزوی صحت، سلامت و تندرستی دارم. از جناب آقای دکتر جهانگیری معاون اول محترم رئیس‌جمهور که همیشه حامی نظام بانکی کشور و پشتیبان اصلاحات ساختاری در اقتصادکشور بودند، تشکر و از حضور ایشان در این جلسه قدردانی می‌کنم. حضور ایشان برای ما مغتنم است و سرمایه‌‌ای است برای ادامه اصلاحات ساختاری در نظام بانکی کشور.

از جناب آقای دکتر سلطانی‌فر، سرکار خانم دکتر احمدی‌پور، جناب آقای دکتر کلانتری و سایر عزیزانی که پذیرفتند و در این جلسه حاضر شدند کمال تشکر و قدردانی را دارم.

از سال‌های پیش، همیشه این سؤال در برابر اندیشمندان و اقتصاددانان مطرح بوده است که علت اصلی توسعه و پیشرفت کشورها چیست؟ چرا برخی از کشورها به مدارج بالای توسعه می‌رسند و برخی از کشورها در همان مرحله عقب‌ماندگی باقی می‌مانند.

در طول دهه‌های گذشته‌ای که از تکوین دانش توسعه اقتصادی گذشته است، جواب‌های مختلفی به این سؤال داده شده است. در سال‌های اخیر، در پرتو پیشرفت‌های حاصله و به‌خصوص استفاده از یافته‌های دانش علوم‌ شناختی در اقتصاد توسعه، به یک جمع‌بندی رسیده‌اند و آن اینکه توسعه چیزی نیست جز توان و ظرفیت یک جامعه در تحلیل تأمین و پاسخگویی نسبت به مشکلاتی که در این جوامع مطرح می‌شود.

وقتی جامعه با یک سؤال و با یک مشکل مواجه می‌شود؛ این سؤال را چگونه تحلیل می‌کنیم؟ ارکان مختلف حاکمیت و دولت این مسئله و مشکل را چگونه تحلیل و چگونه در جهت حل و فصل آن اقدام می‌کنند؟ وقتی جامعه‌ای با رکود مواجه می‌‌شود، وقتی تورم در جامعه ایجاد می‌شود، وقتی مشکلات محیط‌زیستی حاصل می‌شود، چگونه این مشکل را تحلیل و راه‌حل مناسب برای مقابله با آن پیدا می‌کنند.

این ظرفیت از طریق یادگیری جمعی است که حاصل می‌شود. گفت‌وگو، تبادل نظر، آرا و اندیشه‌ها در جامعه، منجر به پیدایش ظرفیتی می‌شود که می‌تواند مشکلات جامعه را به خوبی تحلیل و پاسخ لازم را برای آنها پیدا کند. این تبادل اندیشه‌ها و افکار تنها در یک مصدر زمانی و در یک نسل نیست که اتفاق می‌افتد، بلکه بین نسل‌های مختلف یک جامعه نیز گفت‌گو و تبادل اندیشه و تجربیات صورت می‌گیرد.

با مطالعه تاریخ و تعمق در شیوه حکومتداری پیشینیان و نیز بررسی تجارب موفق و ناموفق می‌توان به الگوهایی رسید و با استفاده از دانش، آگاهی و تجربه گذشتگان، مسائل جاری را حل و فصل کرد.

ایران کشوری است که در گذشته تاریخی همیشه با مشکل کمبود آب مواجه بوده است. گذشتگان ما چگونه مشکل کم آبی را حل و فصل کردند؟ چگونه مسئله کارآمدی در توزیع و بهره‌برداری از منابع آب کشور را عملی کردند؟ اگر میراث گذشتگان خود را در تاریخ مطالعه کنیم، قنات‌ها و شیوه‌های آبیاری به ما حتماً کمک می‌کند که مشکلات امروز خود را در حوزه زاینده‌رود و یا دریاچه ارومیه بهتر و توانمندتر حل و فصل کنیم. بنابراین تاریخ منشأ ارزشمندی است که می‌تواند تجارب و آگاهی‌های گذشتگان را به ما منتقل کند. میراث فرهنگی نیز تجسم و تجلیِ دانش و تجربیات گذشتگان ماست. با مطالعه در میراث فرهنگی است که می‌توانیم تجربه گذشتگان و راه‌حل‌های آنان را دریابیم.

با تعمق در قنات و الگوی آبیاری زاینده‌رود، با تعمق در ساختارها و سازه‌هایی که در یزد و کرمان ایجاد شده است و همینطور میدان نقش جهان و سی و سه پل، می‌توانیم از دانش و تجربه گذشتگان درجهت حل و فصل مسائل خودمان استفاده کنیم. بنابراین برماست که میراث فرهنگی و میراث گذشتگان خود را حفظ کنیم و با تأمل در این میراث بتوانیم از دانش و تجربه گذشتگان استفاده کنیم.

توسعه‌یافته کشوری است که هم بتواند در نسل حاضر و هم در نسل‌های گذشته از تجربه، دانش و آگاهی جمعی برای حل و فصل مسائل کشور بهره‌برداری کند.

بانک ملی ایران خود یک میراث فرهنگ برای کشور ماست. بانک ملی تنها نماد بانکداری در ایران نیست، بلکه نمادی است از تلاش‌های استقلال‌طلبانه‌ای که پدران ما در راه ایجاد استقلال مالی در ایران انجام دادند.

در زمان ناصرالدین شاه بود که پیشنهاد تأسیس بانک ملی، یک بانک ایرانی به ناصرالدین شاه داده شد، اما متأسفانه با مخالفت‌هایی که توسط بیگانگان صورت گرفت این تلاش عملی نشد. پس از پیروزی انقلاب مشروطه، مجدداً تلاش‌هایی برای ایجاد یک بانک ایرانی صورت گرفت، اما ناکام ماند تا بالاخره در سال ۱۳۰۶ یعنی ۹۰ سال پیش، بانک ملی ایران تأسیس شد. از آن زمان تا به امروز، بانک ملی همیشه در زمینه بانکداری و تأمین مالی، یک بانک پیشتاز و پیشرو بوده است. امروز بانک ملی ایران، با برخورداری از بیش از ۳ هزار شعبه و بیش از ۴۰ هزار کارمند، سرمایه ارزشمندی برای کشور بوده و تجسمی از تجربه دانش و بانکداری در اقتصاد ایران است. پس باید از این دانش انباشته و ذخیره ارزشمند برای اصلاح نظام بانکی کشور استفاده کرد.

انتظار ما از بانک ملی به عنوان یک سرمایه رزشمند و یک میراث ملی این است که با بهره‌گیری از این دانش انباشته شده، نقش پیشرو را در اصلاح نظام بانکی کشور ایفا کند. من در گذشته در زمان انتصاب جناب آقای دکتر حسین‌زاده به عنوان مدیرعامل بانک ملی و همین‌طور در زمان مدیریتجناب آقای دکتر عبدالناصر همتی انتظارات خودم و دولت را از بانک ملی ایران بیان کردم. خوشحالم که بانک ملی در این زمینه تلاش‌های مؤثری انجام داده است، اما فکر می‌کنم این تلاش‌ها به هیچ وجه هنوز کافی نبوده و شایسته جایگاه و نام بانک ملی ایران نیست. انتظار ما از بانک ملی، همکاران‌مان و سرمایه ارزشمند این بانک این است که اقدامات اصلاحی خود را بیش از پیش افزایش دهد.

من به صورت بسیار خلاصه، در حد چند دقیقه این انتظارات را یادآوری مجددمی‌کنم:

امسال سال اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال است. هدف اصلی سیاست‌های ابلاغی اقتصاد مقاومتی، دستیابی به رشد اقتصادی فراگیر و پایدار است. این رشد اقتصادی پایدار، جز با یک نظام تأمین مالی پویا و کارآمد امکان‌پذیر نیست. انتظار ما این است که بانک ملی وظایف خود را به عنوان یک بانک پیشرو در تأمین مالی فعالیت‌های اقتصادی ودر حمایت از صنایع کوچک و متوسط و تأمین مالی سرمایه در گردش بنگاه‌های اقتصادی به نحو مناسب و مؤثری ایفا کند.
یکی از معضلات بزرگ امروز ما نرخ بالای سود بانکی است؛ مشکلی که بخش تولیدی ما را در تنگنا قرار داده است. بانک ملی بانکی با پشتیبانی و پشتوانه ۹۰ سال تلاش و فعالیت و ریسک اعتباری صفر، انتظار ما این است که بانک ملی از این سرمایه ارزشمند خود استفاده کند و در جهت کاهش نرخ سود بانکی در کشور پیشرو و پیشتاز باشد.

تلاش‌های مؤثری در جهت کاهش نسبت مطالبات غیرجاری در بانک ملی ما انجام شده است. ولی انتظار ما این است که بانک ملی در آینده‌ای نزدیک، خود را به نصاب‌های مطلوب بین‌المللی برساند و بانک پیشتاز و مطلوب در این زمینه شود.

ضمن اینکه استفاده از فضای پسابرجام و گسترش تعاملات بین‌المللی انتظار دیگری است که از بانک ملی ایران داریم. خوشبختانه محدودیت‌ها و موانع ناشی از تحریم در حال رفع تدریجی است و موانعی که برای برقراری ارتباط وجود داشته در حال برداشته شدن است، انتظار ما این است که این بانک تلاش خود را در این زمینه بیش از پیش انجام دهد.

قانون به ما حکم می‌کند که بانک‌ها به عنوان واسطه وجوه،دارایی‌های مازاد خود را واگذار کنند.در این زمینه اقدامات خوبی را انجام داده است، اما انتظار این است که با بهره‌گیری از شرایط جدید و رونق بازار، سرعت واگذاری دارایی‌ها و اموال مازاد بانک ملی ایران افزایش پیدا کند.

انقلاب فناوری اطلاعات و ارتباطات، زمینه را برای افزایش کارآمدی در فعالیت‌های بانکداری، ارتقای شفافیت و مبارزه با فساد فراهم کرده است. انتظار داریم که در این زمینه نیز بانک ملی پیشتاز بوده و در استقرار یک نظام بانکداری الکترونیکی یکپارچه به نحو موفق و مؤثر کمک کار سایر بانک‌ها باشد.

و نهایتاً سرمایه ارزشمند بانک ملی ایران که در طول زمان شکل گرفته، نیروی انسانی کارآمد این بانک است. انتظار این است که بانک ملی در جهت ارتقای این سرمایه تلاش‌های بیشتری انجام دهد و از این سرمایه برای کمک به سایر بانک‌ها، اصلاح ساختار آنها و برقراری یک نظام بانکداری کارآمد و موفق در کشور استفاده کند.

این امید ماست. ایران کشوری است بزرگ،با استعداد و توانایی‌های فراوان و شایسته پیشرفت، جایگاه کشور جایگاه برتر و بالاتری است وهمه ما موظفیم در این زمینه تلاش کنیم. بانک‌ها و بانک ملی ایران جزو سرداران ما در خط مقدم نبرد اقتصادی هستند و من امیدوارم که همه ما از جمله بانک ملی ایران بتوانیم وظیفه و رسالت خود را در قبال مردم شریف و عزیز ایران به نحو مؤثر انجام دهیم.

مجدداً از حضور جناب آقای دکتر جهانگیری تشکر و قدردانی می‌کنم و امیدوارم که همه ما با حمایت و مساعدت ایشان بتوانیم قدم‌های مؤثری در جهت ارتقای شاخص‌ها در نظام بانکی ایران و به ویژه بانک ملی ایران برداریم.

والسلام علیکم و الرحمه الله و برکاته