مصاحبه ها

١٧ فروردین ١٣٩٦

سخنرانی طیب نیا وزیر امور اقتصادی و دارایی در رونمایی از طرح سهام عدالت

سخنرانی طیب نیا وزیر امور اقتصادی و دارایی در رونمایی از طرح سهام عدالت

بسم الله الرحمن الرحیم الحمدالله رب العالمین و العاقبه للمتقین

طرح سهام عدالتیکی از مراحل مهم برنامه اجرایی دولت یازدهم برای ساماندهی به طرح توزیع گسترده سهام بین مردم و تعیین وضعیت سهام و چگونگی بهره‌مندی نزدیک به ٥٠ میلیون نفر از مردم عزیز کشورمان از سود حاصل از این سهام است.

در ابتدا می‌خواهم چند نکته در خصوص ساماندهی طرح سهام عدالت بیان کنم. اینکه از ساماندهی صحبت می‌کنیم شاید این سؤال را به ذهن همه متبادر کند که چرا ساماندهی؟ مگر نابسامانی در طرح توزیع سهام عدالت وجود داشت که نیاز به ساماندهی داشته باشد. واقعیت این است که در شروع به کار دولت یازدهم، ارزیابی‌های ما نشان می‌داد که طرح توزیع سهام عدالت که در آن زمان حدود هشت سال از شروعش می‌گذشت، با مشکلات بسیاری مواجه است و علی‌رغم تأکید زیادی که برای آزادسازی سهام وجود داشت، عملاً در آن شرایط، تحقق این خواسته امکان‌‌پذیر نبود.

به همین دلیل، با دستور رئیس‌جمهور محترم، آسیب‌شناسی دقیق طرح و ارائه یک بسته سیاستی مناسب برای خروج از این شرایط، در دستور کار وزارت اقتصاد قرار گرفت. در همین راستا، با همکاری گسترده با کارشناسان و صاحب‌نظران این حوزه به طرح و نقشه راه مشخصیبرای ساماندهی به طرح سهام عدالت رسیدیم. خوشبختانه این طرح در جلسات متعدد کمیسیون اقتصاد دولت و هیئت وزیران مطرح و خوشبختانه مورد موافقت مجموعه دولت قرار گرفت.

در برخی از موارداجرای این طرح نیازمند اخذ مجوزهای خاص قانونیبود که در حال طی کردن فرآیندهای لازم است. با این همه، اجرای سایر مواد با کسب مجوز از شورای سیاست‌های اصل ۴۴ قانون اساسی و هیئت وزیران امکان‌پذیر شد و حل مشکلات به صورت جدی در دستور کار قرار گرفت.

طی این سه سال و چند ماه،همکاران ما در سازمان خصوصی‌سازی اقدامات زیاد و مهمی را برای ساماندهی به طرحسهام عدالت انجام داده‌اند که یکی از این اقدامات مهم ثبت‌نام حدود هفت میلیون کارگرفصلی و ساختمانی و خانواده آنها در مجموعه بزرگ مشمولان سهام عدالت بود. با احتساب این گروه از مشمولان، اکنون تعداد کل مشمولان طرح توزیع سهام عدالت در مجموع بیش از۱۸ مرحله شناسایی و ثبت‌نام، به بیش از ۴۹ میلیون نفر رسیده است.

برنامه‌ بسیار مهم دیگری کهعملیاتی شده و برگزاری این مراسم به آن ارتباط دارد، انجام مجموعه اقداماتی است که این امکان را فراهم می‌کند تا از سال آینده سود سهام مشمولان به حساب آنها واریز شود. اجازه می‌خواهم در این خصوص توضیحات بیشتری را ارائه کنم.

سال ۱۳۹۴ سال پایانی از یک دوره ۱۰ ساله بود که باید طی آن بالغ بر ۲۲ هزار میلیارد تومان سود سهام ۶۰ شرکت موجود در سبد سهام عدالت بابت اقساط سهام تعلق یافته به مشمولان، به حساب خزانه دولت واریز می‌شد.همان‌طور که می‌دانید بابت اختصاص مشمولان به طرح سهام عدالت در این ١٠ سال هیچ وجهی از آنها دریافت نشد. در عمل، سود سهام این شرکت‌ها به خزانه واریز شد. از این بابت تا پایان سال ٩٤، حدود ٢٢ هزار میلیارد تومان سود به خزانه واریز شده و چیزی حدود ۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان نیز باید برای امسال واریز شود. یعنی مجموعاً بابت اقساط ارزش سهام واگذار شدهدولت در این شرکت‌ها ۲۵ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان پرداخت شده است.

با پایان این دوره ۱۰ ساله، از این پس دیگر سود سهام این شرکت‌ها به سهامداران آنها یعنی مشمولان سهام عدالت داده می‌شود. یعنی سود حاصل از فعالیت این شرکت‌ها در سال ١٣٩٥ دیگر به حساب خزانه واریز نخواهد شد و در سال ۱۳۹۶، بعد از برگزاری مجمع این شرکت‌ها، سود سهام مشمولان محاسبه و به حساب آنها واریز خواهد شد.

برای پرداخت سود سهام سهامداران، نیاز بود بانک اطلاعاتی مشمولان سهام عدالت روزآمد شود.همچنین از آنجا که مشمولان تحت‌پوشش کمیته امداد حضرت امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی و نیز بخشی از روستاییان مشمول تخفیف ٥٠ درصدی در ارزش سهام هستند، لازم بود این اطلاعات نیز روزآمد شود.برای این کار با تلاش گسترده و طاقت‌فرسای همکارانم در سازمان خصوصی‌سازی، سامانه الکترونیکی لازم طراحی شد و هماهنگی‌های لازم با نهادهای مذکور به عمل آمد و اکنون این سامانه با اطلاعات به روز شده، آماده ارائه خدمت به خانواده بزرگ ٥٠ میلیونی مشمولان سهام عدالت است.

این سامانه به گونه‌ای طراحی شده که هر یک از مشمولان بدون نیاز به مراجعه حضوری و از طریق اینترنت و با درج مشخصات، از آخرین وضعیت سهام خود مطلع شده و آن را دریافت می‌کنند.

این سامانه صورت‌وضعیتی از دارایی مشمولان در سهام عدالت را به آنها می‌دهدکه در آن مشخص شده است ارزش اولیه سهام هر یک از مشمولان چقدر بوده است و چقدر اقساط بابت آن طی این ١٠ سال پرداخت کرده‌اند.

برای آن گروه از خانواده بزرگ سهامداران عدالت که تحت پوشش کمیته امداد یا سازمان بهزیستی و یا جزو روستاییان سرپرست خانوار غیرشاغل بوده‌اند و از تخفیف ٥٠ درصدی برخوردار شده‌اند، اقساط پرداختی معادل ازش اولیه سهام آنهاست و از این پس، از سود تمامی سهمشان از این دارایی بزرگ برخوردار خواهند شد. یعنی این گروه هم مالک کل سهام شده‌اند و هم سود کل سهام را دریافت خواهند کرد. به مابقی مشمولان هم این فرصت داده خواهد شد تا در صورت تمایل بقیه سهام خود را به صورت نقد و یا اقساطی پرداخت کنند و صد در صد ارزش سهام خود را تملک نمایند و از سود آن برخوردار شوند و اگر تمایلی نداشته باشند نیز می‌توانند متناسب با ارزش فعلی دارایی‌شان که چیزی حدود دو برابر ارزش اولیه آن است، سود دریافت کنند. پس اولین خبر خوب برای مشمولان آن است که با این اقدام بزرگ و مهم مشمولان سهام عدالت، یعنی نزدیک به ٥٠ میلیون نفر از هموطنان‌مان پس از ١٠ سال، برای اولین بار طعم شیرین سهامداری را خواهند چشید و از اواخر سال ٩٦ می‌توانند سالانه سود سهام عدالت را نیز به عنوان بخشی از درآمد خود دریافت کنند.

دومین خبر خوب برای مردم شریفمان این است که ارزش اولیه سهام واگذار شده به شما طی این ١٠ سال، رشد قابل‌ملاحظه ای داشته است، چیزی حدود ٢ برابر. بنابراین هم ارزش دارایی شما افزایش یافته است و هم متناسب با این ارزشی که افزایش یافته سود هم دریافت خواهید کرد.

هدف طرح سهام عدالت توزیع عادلانه ثروت و درآمد در جامعه از طریق گسترش مالکیت عمومی است. سامانه‌ای که امروز توسط معاون اول محترم رئیس‌جمهور رونمایی خواهد شد و اعطای صورت‌وضعیت سهام به مشمولان، قدمی بزرگ در راه گسترش مالکیت عمومی و توزیع عادلانه‌تر ثروت و درآمد است. همکاران من در سازمان خصوصی‌سازی تلاش گسترده‌ای را انجام دادند تا این طرح بزرگ و ملی به هدف خود نزدیک شود.

لازم می‌دانم از همه آنها و به ویژه از رئیس فهیم، پرتلاش و توانمند این سازمان جناب آقای مهندس پوری‌حسینی که خستگی‌ناپذیر اجرای طرح ساماندهی سهام عدالت را دنبال می‌‌کنند، قدردانی نمایم. مجدداً از معاون اول محترم رئیس‌جمهور و کلیه مهمانان عزیز که در این مراسم حضور دارند، تشکر می‌کنم و برای همه شما عزیزان که نمایندگان ملت شریف و عزیز ایران هستید آرزوی صحت، سلامت، سربلندی و عزت دارم.

خدایا چنان کن که سرانجام کار .... تو خشنود باشی و ما رستگار

والسلام علیکم و رحمت الله و برکاته